• Wpisów: 25
  • Średnio co: 92 dni
  • Ostatni wpis: 3 lata temu, 09:31
  • Licznik odwiedzin: 11 166 / 2402 dni
 
promocyjnelokaty
 
Lokata bankowa jest bardzo popularnym i korzystnym narzędziem bankowym, służącym ochronie wpłaconych środków. Przede wszystkim chroni przed inflacją – odpowiednio ustalone oprocentowanie gwarantuje, że wartość zdeponowanych środków niejako nie ulegnie zmniejszeniu. Inflacja jest zjawiskiem niestety nieuniknionym, można jednak choć w mały sposób uchronić się przed jej skutkami właśnie za pomocą założenia lokaty.

Najpowszechniejsza jest lokata terminowa. Jest to lokata najbardziej klasyczna, standardowa. Jej warunki są dość przejrzyste, wystarczy zapoznać się z gwarantowanym oprocentowaniem, czasem trwania, rodzajem oprocentowania (stałe lub zmienne), faktem odnawiania lub też nie. Zakres sum, jakie mogą być zdeponowane na lokacie, również jest bardzo szeroki. Różne banki oferują jednak różne stopy procentowe, dlatego też warto zapoznać się z konkretnymi ofertami.

Dla posiadaczy większych środków przeznaczone są lokaty strukturyzowane lub progresywne. W pierwszym rodzaju wpłacone środki dzieli się niejako na dwie części. Jedna z nich, powiedzmy 85%, jest inwestowana bezpiecznie, na przykład w obligacje, dlatego też można mieć pewność, że osiągnie ona odpowiedni zysk. Druga część z kolei, w naszym przypadku 15%, zostaje inwestowana nieco bardziej ryzykownie – na przykład na giełdzie czy w waluty. Niezbędna jest tu jednak znajomość tych dziedzin, tak, aby przewidzieć, czy taka a nie inna inwestycja przyniesie oczekiwany zysk. Ryzyko jest większe, ale w przypadku powodzenia zysk nieporównywalnie większy. Warto też zorientować się, jak wygląda zabezpieczenie kapitału – czy bank gwarantuje na przykład bezpieczeństwo 100%, czyli nawet w przypadku niepowodzeń w inwestowaniu częścią bardziej ryzykowną, zobowiązuje się do wypłaty pełnej wpłaconej kwoty. Lokaty ustrukturyzowane najczęściej są długoterminowe – dwu- a nawet trzyletnie, tak, aby bank był w stanie wyrobić odpowiedni zysk.

To jednak nie wszystkie rodzaje lokat. Do dość popularnych należą też bardzo krótkoterminowe – jednodniowe bądź overnight. W tym przypadku lokaty zakładane są w praktyce na kilka godzin, podczas których następuje kapitalizacja, a przez resztę czasu klient może dowolnie zarządzać swoimi środkami. W celu wyboru najlepszego rozwiązania, warto udać się do banku.

Nie możesz dodać komentarza.